Klimatická konference COP28

Klimatická konference COP28 se ve Spojených arabských emirátech probíhá od 30. listopadu do 12. prosince. Očekává se účast téměř 100 000 (????) vyjednavačů a státních představitelů, zástupců nevládních organizací, ekologů a novinářů.

Podle posledních údajů se počet účastníků COP 28 v Dubaji přiblížil číslu 100 000!

Stoupající počet účastníků od první konference COP 1 až po současnou konferenci COP 28 ukazuje následující obrázek:

# Trochu jiné hodnocení konference COP 28

Poněkud jiné a střízlivější hodnocení výsledků mezinárodní konference COP 28 v Dubaji se objevilo 12.1.2024 v Lidových novinách. Autor P. Nováček si všiml dvojakosti pozice představitelů států s nejvyššími hodnotami emisí skleníkových plynů a zároveň často také produkujících velké objemy fosilních paliv jako ropy či uhlí. Poukázal i na obtížnost splnění cílů v oblasti snižování emisí s tím, že velká aktivita zemí EU v oblasti snižování emisí může teoreticky sloužit jako dobrý příklad k následování, ale reálně k tomu zřejmě dojde jen ve velmi omezené míře. Právě z důvodu negativního či laxního postoje států s vysokými emisemi skleníkových plynů nebo velkých producentů ropy a uhlí.

Celý článek lze stáhnout pomocí následujícího odkazu:

# Konečná dohoda klimatického summitu COP28 ze 13.12.2023

Dosažení dohody oznámil na začátku plenárního jednání klimatické konference COP28 v Dubaji její předseda Sultán Džábir. Zástupci téměř 200 zemí se shodli na potřebě odklonu od fosilních paliv. Předsednictví konference zveřejnilo návrh finálního usnesení v noci na dnešek, na závěr dvoutýdenních jednání, která se protáhla o jeden den.

"Poprvé máme v naší konečné dohodě slova o fosilních palivech," uvedl Džábir a jeho slova podle listu provázel v plénu potlesk delegátů vestoje. Předseda konference označil klimatickou dohodu za "historický balík" opatření.

Dříve představený návrh dohody vyzýval k "odklonu od fosilních paliv v energetických systémech, a to spravedlivým, řádným a rovnocenným způsobem ... tak, abychom do roku 2050 dosáhli uhlíkové neutrality v souladu s vědeckými poznatky".

Ropa, plyn a uhlí v současné době zajišťují přibližně 80 procent světové energie. Podle vědců jsou fosilní paliva zdaleka největším zdrojem emisí skleníkových plynů, které způsobují změnu klimatu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvítala dohodu z COP28 jako dobrou zprávu pro celý svět. "Svět se zavázal ke ztrojnásobení kapacity obnovitelných energií a zdvojnásobení tempa zlepšování energetické účinnosti do roku 2030. To dodává silné obrátky odklonu od fosilních paliv," prohlásila. Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra řekl, že závěry summitu jsou začátkem konce fosilních energií.

Návrhy šly ještě dál

Předchozí konference přijaly pouze mantinely na snížení emisí skleníkových plynů bez výslovné zmínky o fosilních palivech, která jsou ale zodpovědná za dvě třetiny vyprodukovaných emisí. Na konferenci COP26 v Glasgow se zúčastněné země zavázaly k omezení uhlí, na cílech ohledně ropy a zemního plynu se však dosud nikdy nedohodly.

Dnes představený text se nicméně odvrátil od termínu "konec fosilních paliv", podotkla už dříve AFP. Po něm volaly některé ambiciózní hlasy, ale zamítly ho ropné velmoci v čele se Saúdskou Arábií. Také podle agentury AP nešel návrh dohody tak daleko, že by usiloval o postupné vyřazení fosilních paliv, které žádalo přes sto zemí. Namísto toho vyzývá k odklonu od nich. Převzato z E15

# COP28: Český premiér Fiala na COP 28 vyzval k jaderné renesanci a také slíbil 90 milionů do zeleného fondu

Premiér Petr Fiala v sobotu 2.12.2023 obhajoval na klimatické konferenci COP28 v Dubaji rozvoj jaderné energetiky jako součást řešení klimatických problémů, která je podle něj čistá a také spolehlivá. Česká republika je podle něj rovněž připravena v příštích čtyřech letech poskytnout až čtyři miliony dolarů (zhruba 90 milionů korun) do světového fondu na pomoc rozvojovým zemím v boji proti klimatické změně.

# COP28 podle zástupce OSN pro klima

26.11.2023 01:56 | DUBAJ (ČTK) převzato z Ekolistu

Globální teploty v posledních měsících překonaly nové rekordy. Letošní rok je dosud nejteplejší v historii, přičemž teplotní nárůst se nebezpečně blíží k hranici 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni. To je přitom limit, který se země dohodly dodržet.

Globální teploty v posledních měsících překonaly nové rekordy. Letošní rok je dosud nejteplejší v historii, přičemž teplotní nárůst se nebezpečně blíží k hranici 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni. To je přitom limit, který se země dohodly dodržet. Stále je ale možné snížit emise skleníkových plynů natolik, aby se rozhodující hranice nepřekročila, uvedl Stiell. Další otálení je však podle něj nebezpečné.

"Každý rok malých krůčků, které jsme doposud dělali, znamená, že musíme dělat větší skoky s každým dalším rokem, pokud se chceme udržet v tomto závodě," řekl. "Vědecké poznatky jsou naprosto jasné," dodal.

Klimatická konference COP28 se ve Spojených arabských emirátech, zemi s velkou produkcí ropy a zemního plynu, uskuteční od 30. listopadu do 12. prosince. Očekává se účast až 70 000 vyjednavačů a státních představitelů, zástupců nevládních organizací, ekologů a novinářů.

Letošnímu zasedání klimatické konference COP28 bude předsedat saúdskoarabský ministr průmyslu a zároveň šéf státní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. Ten se stal terčem ostré kritiky ze strany ekologických aktivistů za svou dvojí roli.

"Není to první COP, který hostí země produkující fosilní paliva, a určitě nebude ani poslední. Každá země, i ta, která je velkým producentem ropy, má svou roli," řekl Stiell. "Je důležité, abychom uznali, že průmysl fosilních paliv musí být součástí řešení," dodal. Trvá však na tom, že tyto společnosti musí ukázat, že to s přechodem světa na bezuhlíkovou ekonomiku myslí vážně.

Jednou z klíčových otázek na konferenci COP28 bude zajištění financování záchrany a obnovy nejchudších a nejzranitelnějších komunit, když je postihne klimatická katastrofa. Na absenci tohoto financování ztrát a škod si dlouhodobě stěžují rozvojové země. Bohaté země se zatím nepřihlásily s příspěvky do fondu, který by to měl vyřešit. Stiell vyzval světové lídry, aby přišli s přísliby.

Vlády budou rovněž seznámeny s globálním hodnocením toho, jak malého pokroku bylo dosaženo v oblasti snižování emisí od Pařížské dohody z roku 2015. Dozví se také, jak daleko je svět od splnění pařížského cíle omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni, po jehož překročení vědci varují, že dopady klimatické krize se rychle stanou katastrofálními a nevratnými.

# Předběžný stav globálního klimatu v roce 2023

Světová meteorologická organizace vydala report o předběžném stavu globálního klimatu v roce 2023 (k 1.12.2023) pro jednání COP28 v Dubaji

Důležitým předběžným závěrem (až do října) je , že globální průměrná teplota byla 1.40 ± 0.12 °C nad dlouhodobý průměr teploty v intervalu 1850–1900 let. Na základě dat až k říjnu je předběžně jisté, že rok 2023 bude nejteplejším rokem za 174 let pozorování teploty.

Podrobnosti jsou uvedeny v reportu Světové meteorologické organizace: